DEUTSCH IN EUROPA UND DER WELT
Přidáno 11. 03. 2024
Podle odhadů má němčinu jako svůj první jazyk nebo druhý jazyk přibližně 100 až 120 milionů lidí po celém světě.
Jedná se o oficiální jazyk ve více než 6 zemích, v dalších je často používaným jazykem. Mimo německy mluvící země se němčina vyučuje a studuje jako cizí jazyk ve mnoha částech světa, což dále zvyšuje počet lidí, kteří mají alespoň základní znalost tohoto jazyka. Celkový počet lidí, kteří ovládají němčinu, může být tedy ještě vyšší, když zahrneme i ty, kteří mluví němčinou jako cizím jazyk.
Deutsch in Europa und der Welt
Při této přednášce se dozvíme, kde všude na Zemi se mluví německy, resp. jaké teritoriální variety tohoto světového jazyka vůbec existují. Na příkladech z Evropy, Severní Ameriky, Austrálie či Afriky si tak budeme moci demonstrovat nejenom historii osidlování jednotlivých oblastí, ale i to ale i to, jak se němčina v nejrůznějších regionech postupem času proměňovala či jaká specifika s sebou tento postupný vývoj jazyka přinesl.
Co myslíte, domluvíme se ještě vůbec takovou němčinou?
Přijďte ve středu 3. 4. 2024 od 18.00 hodin do Goethe centra JU.
Večerem nás provede paní Anna Saller, lingvistka a vědkyně zabývající se oblastí němčiny a jazykovou diverzitou. Pracuje na Univerzitě v Regensburgu v Německu. Je známá svými výzkumy v oblastech jako je sociolingvistika, dialektologie a jazyková politika. Její práce se často zaměřuje na analýzu jazykových změn a interakce mezi různými jazykovými variantami v německy mluvících oblastech.
Na akci se přihlašujte prostřednictvím našeho registračního formuláře.
Těšíme se na Vás!