ŽARGON NEBO JAZYK?
Přidáno 16. 05. 2024
Dovolte nám v souvislosti s letošním stým „járcajtem“ - výročím úmrtí - Franze Kafky nabídnout přednášku v češtině, ve které se zaměříme právě na jeho osobnost ve vztahu k jidiš, a vůbec jidiškajt jako projevu autentického židovství.
Pohled na jidiš a jidiškajt očima Franze Kafky a jeho přátel
Ve středu, 5. 6. 2024 od 18.00 hodin v Goethe centru JU
Štěpán Balík nám představí základní rysy tohoto jazyka vycházejícího z aškenázské tradice evropských Židů.
Kafka v Praze na Židovské radnici v únoru 1912 vyslovil přednášku Řeč o jazyce jidiš (Rede über die jiddische Sprache), která předcházela večeru věnovanému východojidišovým básníkům. Zájem o východní židovský okruh sdílel s dalšími svými přáteli, a to s Hugo Bergmannem a Jiřím Mordechajem Langerem. V této souvislosti se lze zamyslet nad jazykovým základem, mateřštinou těchto autorů: Byla to němčina, resp. čeština, nebo snad židovská němčina, resp. čeština?
To je otázka...!
PhDr. Štěpán Balík Ph.D. je bohemista a slavista.
Působil jako lektor češtiny na Jagellonské univerzitě v Krakově. Založil zde a spoluorganizoval Český stůl. Po absolvování doktorského studia působil jńa FF JU v Českých Budějovicích. Je rovněž členem Centra pro studium holokaustu a židovské literatury na FF UK. Věnuje se judeoslovanské literární a jazykové komparatistice, šoa v české a polské literatuře, stereotypům v jazyce a literatuře, problematice literární identity a židovskému etnolektu češtiny. V současnosti působí jako odborný asistent na Katedře českého jazyka a literatury PF ZČU.
Těšíme se na Vás!
Na akci se přihlašujte prostřednitvím registračního formuláře do 1. 6. 2024.